O mně

Ahoj, 

jmenuji se Jasmina Petlach. Narodila jsem se v roce 1980 ve městě Zenica v Bosně a Hercegovině.

Když mi bylo jedenáct let, v mé rodné vlasti vypukla válka a naše rodina musela utéct do Srbska, kde jsme zůstali do mých patnácti let. To jsme opět museli utíkat, protože v Srbsku bylo pro mého otce velmi nebezpečno, jako pro Bosňana, neboli bosenského muslima (bosenští muslimové jsou obyvatele Balkánu, kteří přijali islám za doby Osmanů). Má matka je srbsko-chorvatského původu. A já jsem velice hrdá na to, že jsem dítětem té opravdové Bosny, jaká by měla být - zemi rovných příležitosti pro všechny.

V roce 1995 jsme se po útěku ze Srbska dostali do Čech, kde jsem nastoupila na střední školu.

V mých sedmnácti se rodiče vrátili do vlasti a já zůstala v ČR.  

Od roku 2011 jsou mou láskou psi plemene tornjak, které jsem do ČR dovezla a založila český chov. Plemeno je společné pro Bosnu a Hercegovinu a Chorvatsko.

Kolem roku 2013 jsem začala psát svou první knihu Strážci snů. Ta následně zůstala dlouho v šuplíku a v listopadu 2020 byla vydána v nakladatelství "Knihy s úsměvem".

O vánočních prázdninách roku 2020 jsem začala psát knihu Když se stíny natahují. Ta byla vydána v květnu 2022 rovněž v nakladatelství "Knihy s úsměvem".


Něco více o Bosně a Hercegovině 

Co asi o Bosně a Hercegovině (BiH) nevíte a může vám pomoci pro lepší pochopení mé knihy Když se stíny natahují:

Pokud jde o mou první vlast, situace je velmi nepřehledná. Bosna a Hercegovina i třicet let po válce je stále segregovanou zemí. 

Žijí zde tři většinové konstitutivní národy: Srbové (pravoslavní), Chorvaté (katolíci) a Bosňané (Muslimové) a asi do 2% dalších. Jediní, kdo za svou vlast uznávají právě Bosnu a Hercegovinu jsou Bosňané. Zbytek se hlásí k chorvatskému nebo srbskému občanství.

V BiH existují tři školní osnovy a tři programy. Vzdělávací systém učí už děti, že se mají segregovat. V učebnicích jsou tři hlavní města (Záhřeb, Bělehrad a Sarajevo, podle toho čí učebnici v BiH škole studujete) a samozřejmě tři různé popisy války a rozpadu býv. Jugoslávie. 

BiH je rozdělená na dva samostatné celky Federaci BiH a Republiku Srbskou (RS) (ne Srbsko), ale jako stát je uznaná pouze BiH jako celek. Pak je ještě zvláštní distrikt Brčko, jako třetí celek. Federace i RS mají každý své vlastní vlády, parlament i ministerstva. V BiH je např. 13 ministrů vzdělávání!!! * 

 A to mimo jiné zřejmě i vysvětluje, proč je BiH jednou z nejchudších zemí v Evropě.... Zároveň je BiH i zemí s největší korupcí (elity...).

Hlavou státu jsou tři prezidenti (Bosňan, Srb a Chorvat).

Doufám, že se jednoho dne situace změní a obyvatelé začnou táhnout za jeden provaz, respektovat se a pomůžou si tak k lepšímu životu. Jde přece o jejích život a životy jejích dětí.

 Protože při 30% nezaměstnanosti (a celkově je to 60% v mladé populaci) je jasné, že stávající systém funguje pouze pro elity, které výrazně ovlivňují mysl svých obyvatel, aby mohly i nadále vládnout a vysávat peníze pro své vlastní potřeby. Jak dlouho, to je pouze na občanech v BiH, kteří toto zatím většinově dovolí...

Stačilo by jen uznat, že pokud rodiny různých národností a víry generacemi žijí v BiH, tak jsou jejími občany, ale jako věřící katolík/pravoslavný/muslim mají své tradice, které si ponechají a budou je respektovat stejně, jako tradice všech kolem sebe. Nebo to přece jenom tak snadné není?  

Protože: Bosna a Hercegovina podle přesvědčení bosenskosrbského prezidenta Milorada Dodika ve skutečnosti není stát a nemůže dlouhodobě obstát. (sdělil to v rozhovoru pro deník Glas Srpske).

Přeji BiH lepší budoucnost. To je vše, co můžu...

* zdroj Damir "Vývoj politického systému BiH po Daytonu a jeho současná podoba" 

Článek o mně:

https://zena.aktualne.cz/jasmina-petlach-utekla-z-valky-v-bosne-a-hercegovine-uprchli/r~8763d7b2d67f11ecbc030cc47ab5f122/ 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky